Instrukcja obsługi kreatora stron internetowych

Niniejszy kreator to tak naprawdę System zarządzania treścią (wikipedia), ang. Content Management System czyli w skrócie CMS, oparty na amerykańskim projekcie SkyBlue Canvas. Na stronie domowej skybluecanvas.com można przeczytać dokumentację projektu oraz sciągnąć dodatki.

System ten nie nadaje się do tworzenia dużych witryn internetowych zawierających kilkaset podstron, został zaprojektowany z myślą o małych stronkach internetowych. Jego zalety to mała objętość na dysku (ok. 2,5MB), brak bazy danych dzięki czemu łatwo go przenieść (wystarczy skopiować pliki), duża szybkość działania na starych komputerach i wolnych łączach internetowych.

Zmiany w stosunku do "oryginalnego" SkyBlue: język polski, poprawione błędy, usunięte niepotrzebne moduły, inny edytor WYSIWIG TinyMCE (wikipedia).

Ta instrukcja nie jest opisem jak krok po kroku zbudować witrynę internetową, tylko pozwala zrozumieć jakie rodzaje treści można zamieścić na stornie internetowej i jak z nich zbudować witrynę zawierającą stronę z aktualnościami, galerią zdjęć oraz zwykłymi tekstami "O nas", "Zarząd", "Członkowie".

Podstawowa cegiełka - strona

Podstawowy element witryny to strona. Strona może zawierać tylko zwykły tekst, ale można też zamieścić na niej galerię zdjęć, zbiór artykułów, linki itd. Przykładem takiej strony jest... właśnie ta strona. Całą witrynę internetową można by zbudować tylko i wyłącznie ze stron.

Aby stworzyć nową stronę należy zalogować się pod adresem: twójadres.osp.org.pl/admin.php i wybrać pierszą pozycję w panelu administracyjnym - STRONY.

Co i gdzie wyświetlić?

Aby dodać dodatkowe elementy do strony trzeba przejść do zakładki ZAWARTOŚĆ (3 zakładka od lewej na stronie głównej panelu administracyjnego) i wybrać pierwszą pozycję od góry - Menedżer publikacji. Wyświetli się lista modułów:

  • Główne menu
  • Drugie menu - dodatkowe menu
  • mod.contacts.php - książka adresowa
  • mod.faqs.php - najczęściej zadawane pytania
  • mod.links.php - zbiór odnośników
  • mod.portfolio.php - galeria zdjęć
  • mod.news.php - aktualności
  • mod.articles.php - zbiór artykułów

Moduły te są wyświetlane niezależnie na każdej z stron - kliknięcie przycisku Edytuj przeniesie do panelu umożliwiającego podjęcie decyzji na których stronach ma się wyświetlać dany moduł. Można na przykład ustawić, aby na różnych stronach wyświetlały się inne menu.

Dla przykładu ta strona, oprócz tekstu który własnie czytasz, zawiera także menu na górze (Start, Instrukcja itd) oraz zbiór linków w bocznej części strony.

Inne rodzaje zawartości

Aktualności
Artykuły
Linki
Galeria